Sportnaptár Sportnaptár
Alpokalja Szabadidősport és Környezetvédő Egyesület

2009. nyarán szólított meg bennünket egy waldorfos anyuka (volt pécsi tájfutó), hogy miért nem csinálunk a Waldorf Iskolában a zenekar, énekkar mellett tájfutást is. Tényleg, miért nem?

Wallner Anett testnevelő és Juhász Júlia akkor zene- és énektanár, osztálytanító, vagyis mi, összenéztünk, bólintottunk egyet és a dolog el is dőlt. Szeptember végén megkezdődtek az edzések, főként waldorfosok részvételével, heti két alkalommal. Az gyorsan kiderült, hogy túl sok külső segítségre nem számíthatunk. A Szövetség sem tárgyi, sem anyagi segítséget nem tudott nyújtani. A Diáktájfutás programját ajánlotta, amihez viszont nekünk nem volt erőnk. Biztos bázisunk így a lelkesedésünk volt, illetve az a (szintén közösen kialakított) gyakorlatunk, hogy negyedikben honismeret epocha mellett a gyerekeket megismertetjük a térképrajzolás és térképhasználat, a tájékozódás és lényegében a tájfutás alapjaival.

Kezdetben a Parkerdőben és Oladon edzettünk, azelőtt 11 évvel kiadott térképpel. Ennek is örültünk, sokáig ezt használtuk, igaz az úthálózat és fedettség ez idő alatt sokat változott.

2011-től a szombathelyi tájfutócsoport öt szezonon keresztül a zalaegerszegi Göcsej színeiben versenyzett. Ekkor kezdték el hozni a fiatalok az első komoly eredményeket országos szinten is. Az utánpótlás kategóriában egyéni OB-dobogós helyezés és ifjúsági aranyjelvényes minősítések voltak a legkiemelkedőbbek ezek közül, és legalább annyira örömteli volt, hogy az első generáció farvizén elkezdett felnőni egy új lelkes, fiatal tájfutó korosztály is. A technikai edzések a Parkerdő mellett időnként a Kőszegi-hegységben is zajlottak, de volt, hogy versenyzőinknek svédországi edzőtáborozásra is lehetőségük nyílott. Ezzel párhuzamosan a környező országok kiemelt versenyei (OOCup, Alpok-Adria, stb.) is bekerültek a csapat versenyprogramjába.

2016 tavaszától egy éven keresztül az újonnan létrejött Szombathelyi Haladás VSE tájfutó szakosztályához tartoztunk. A minősítések terén sikerült ebben az évben is előrelépni: a felnőttek között három másod- és egy harmadosztályú, az ifjúsági értékelésben pedig egy arany, két ezüst és öt bronz minősítést sikerült bezsebelni. Először állt versenyzőnk diákolimpiai dobogón (Szalay Levente), és először sikerült felnőtt egyéni bajnoki pontokat is elhozni Vincze Rebeka révén, mindjárt két bajnokságról is. Az év végén a régi álom, az önálló tájfutóklub megalapítása mellett döntöttünk, a Haladástól viszont - ugyanúgy, ahogy a Göcsejtől is - jó viszonyban, és a jövőbeli együttműködés tudatában váltunk el.

A tavaszi szezonrajttól már Alpokalja-versenyzőkként találkozhattok velünk a versenyeken, edzőtáborokban. Örömteli hír volt rögtön az első szezonban, hogy Szalay Levente bekerült az U18-as válogatott keretébe, és utazhatott a besztercebányai ifjúsági Eb-re, valamint hogy öt év után első alkalommal a Göcsej KTFE-vel közösen rendezett Őrség Kupánk is regionális rangsorolóként szerepel a versenynaptárban. Az Alpokalja SK első bajnoki érmére a júniusi Váltó OB-ig kellett várni, ahol az F18-as váltónk harmadikként ért célba, amit szeptemberben Juhász Júlia ismételt meg a Rövidtávú OB-n. A legfényesebb eredményt pedig ismét az F18-as trió szállította októberben az Országos Csapatbajnokságon: Szalay Levente, Veszelszki Barnabás és Bognár Zoltán bajnoki aranyérmet szereztek, miközben az F14-es csapat is szűk fél perc hátránnyal nyert ezüstérmet! Azóta a szárnyalás töretlen:)